وب هاستینگ و مشکلات کاربران غیر حرفه ای

خیلی مواقع پیش می آید که یک کاربر در رابطه با هک شدن وب سایتش با ما تماس میگیرد. روش های مختلفی برای هک کردن یک وب سایت و ردیابی آن توسط کاربر وجود دارد و وقتی که چنین مواردی به گوشمان میخورد تنها راه حلمان آن است که سرمان را داخل سرویس فرو ببریم و به بررسی دقیق کارها و اتفاقات بپردازیم.

در مواردی که ما برمیخوریم وب سایت هایی هستند که قدیمی شده اند و بروز رسانی برنامه ها و اسکریپت ها به موقع انجام نشده است.

یک مورد ساده که بسیار دیده ایم اضافه شدن کدهای iframe در متن برنامه و یا کدهای HTML میباشد . عملکرد این روش روی وب سایت شما مانند تلویزیون های تصویر در تصویر است . در این حالت هر موقع وب سایت شما باز میشود از طریق کدiframe وب سایت مورد نظر نفوذ کننده نیز بصورت مخفیانه باز میشود بطوریکه شما متوجه این موضوع نمیشوید.

موارد عملکرد این روش بسیار متنوع است به عنوان مثال میتواند ایجاد ترافیک کاذب برای یک وب سایت ثالث یا ارسال ایمیل های اسپم یا اجرای یک key logger بر روی کامپیتور یک بازدید کننده از وب سایت باشد.
شاید پاک کردن این کدهای مخرب و اثرات آن زمان زیادی از ما نگیرد اما کاری است اضافی که باید انجام شود.

اما سوالی که مطرح است این است که این کدها چگونه به کدهای اصلی اضافه شده اند ؟

99 درصد اوقات هک شدن یک وب سایت ربطی به هک شدن سرور ندارد و تنها دلیل نفوذ به وب سایت از طریق رمز ورود به کنترل پنل , اشکال امنیتی در کدها و اسکریپت های روی وب سایت است .

در موارد متعددی این موضوع مربوط به دزدیده شدن رمز های ورود در هنگام تایپ یا ذخیره روی برنامه های مدیریت وب سایت روی کامپیوتر شما اتفاق می افتد.

رمز های ورودی که روی کامپیوترهای مشکل دار و هک شده دوستان و بستگان وارد میکنید عامل هک شدن وب سایت شما در آینده خواهد بود و یا شاید یک نفر رمز شما را هنگام ورود یادداشت کند.

برنامه هایی که برای FTP استفاده میکنید در صورت وجود ویروس های خاص روی کامپیوتر شما رمز ورود شما را ذخیره و برای هکرها ارسال میکنند .

اولین کاری که بعد از اصلاح وب سایت های هک شده به روش فوق انجام میدهیم تغییر رمز ورود به کنترل پنل میزبانی و FTP است و هرگز در انتخاب رمز از عددها و حروف ساده استفاده نمیکنیم.

از رمزهایی که قبلاً داشته ایم استفاده نمیکنیم.

توصیه مکنیم بصورت مستمر رمز ها را تغییر دهید تا درصورتی که جایی در دسترس ویروس ها یا هکر ها قرارگرفت فرصت استفاده از آن از دست برود.

از حروف و عددها و علائم بی معنی استفاده کنید مثلاً “gHHiTz2*676_4iUDesw&^kk”

برای رمزهای خود میتوانید از برنامه های نگهداری رمز ها و کلمه های عبور مانند lastpass استفاده نمایید.

در مورد اختلال فوق باید کدها بصورت دستی حذف شو اصلاح شوند . استفاده از افراد با تجربه و حرفه ای در اصلاح این موارد کار را تسریع میکند.

بطور کلی مشکلات امنیتی و حفره هایی که در برنامه وب سایت ها وجود دارد چیزی نیست که در مسئولیت شرکت های میزبانی باشد و لازم است مالک وبسایت بصورت جداگانه به آن رسیدگی کند و یا فرد یا افراد حرفه ای را برای بروز رسانی وب سایت و اسکریپت ها بصورت ماهانه یا چند ماهه به خدمت بگیرد.

هک شدن و ایجاد تغییر بر روی وب سایت ها چیزی است که روزانه بر روی میلیونها وب سایت صورت میگیرد و لازم است مالک وب سایت در این رابطه با کارشناسان مربوطه مرتبط باشد و این مسئولیت به آنها سپرده شود.

به هر حال موارد زیر را همیشه در رابطه با وب سایت در نظر داشته باشید.

1) رمز ورود سی پنل مربوط به کنترل پنل میزبانی و همچنین رمز ورود به بخش مدیریت وب سایت یا CMS را ساده انتخاب نکنید و هرچند یکبار تغییر دهید.

2) همیشه اسکریپت های خود را بروز نگهدارید مثلاً اگر از جوملا یا وردپرس یا دروپال یا هربرنامه دیگیری استفاده میکنید آنرا به آخرین نسخه ارتقاء دهید.

3) از قراردان و آپلود نمودن برنامه ها و کامپوننت هایی که نمیشناسید روی وب سایت یا سرویس میزبانی خودداری کنید.

4) کامپیوترهای ویروسی میتوانند وسیله ای برای نفوذ کدهای مخرب به سرورمیزبانی یا وب سایت شما باشد از هر کامپیوتری وارد FTP یا بخش های مدیریت میزبانی یا سیستم مدیریت محتوای وب سایت نشوید.

5) همیشه از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *