چگونگی ایجاد پسورد برای پوشه در سی پنل

شما به عنوان یک طراح سایت با هر CMS ( جوملا، وردپرس و … ) نیاز به ایجاد پوشه ها و فایل ها در سایت خود و صفحات وب دارید اما مطمئنا تمایلی ندارید که دیگران به همه این فایل ها دسترسی داشته باشند.به همین دلیل برای امنیت بیشتر در صورتی که از کنترل پنلی مانند سی پنل استفاده می نمایید ، به راحتی میتوانید بر روی فولدر ها پسورد قرار دهید تا پیش از باز شدن صفحه ی مربوط به ان پوشه از بازدید کننده پسورد طلب شود.

محافظت از طریق پسورد در سی پنل

ابتدا به کنترل پنل هاست خود (Cpanel) لاگین نمایید .سپس به قسمت های پایین تر صفحه و فیلدی با موضوع Security مراجعه نمایید و بر روی گزینه Directory Password کلیک نمایید.

Cpanel-Directory-Password

پس از ان صفحه ای مبنی بر اینکه کدام دایرکتوری را میخواهید باز نمایید ظاهر میگردد .دایرکتوری که فایل مورد نظر در ان قرار دارد را انتخاب نمایید و تیک گزینه Show Hidden Files را بزنید و در انتها بر روی دکمه go کلیک نمایید.

در صفحه بعدی فایلی که میخواهید بر روی ان پسورد ست نمایید را بیابید و بر روی اسم آن کلیک نمایید.

Click-Folder-to-Protect

ایجاد فولدر ها و یوزرنیم ها

در این قسمت باید دسترسی ها را مشخص نمایید .برای این امر رو کار باید صورت گیرد :

  1. نام گذاری دایرکتوری که قصد حفاظت از ان را دارید.توجه داشته باشید که این نام گذاری به نام اصلی فولدر ارتباطی ندارد و دلخواه میباشد.پس از انتخاب نام بر روی کلید save کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شویم.
  2. همان طور که در تصویر نیز مشاهده نمودید شما میتوانید هر چند یوزری که میخواهید ایجاد کنید و به این دایرکتوری متصل کنید.بدین ترتیب شما برای هر فولدر میتوانید یک یوزر جدید با پسوردی متفاوت ایجاد نمایید. همچنین برای امنیت بیشتر میتوانید از گزینه password generator نیز استفاده نمایید تا پسوردی قوی توسط خود سیستم در اختیار شما قرار گیرد

Create-Usernames-Password

دسترسی به پوشه از طریق HTTP

اگر شما تنظیمات را به درستی انجام داده باشید. با باز نمودن صفحه مرورگر و مراجعه به ادرس فولدر قفل شده ، صفحه ی pop up ای مشابه عکس مشاهده خواهید نمود.البته توجه داشته باشید که با توجه به اینکه از چه مرورگری استفاده می نمایید (Chrome, Firefox, or Internet Explorer و…) ممکن است صفحه ای با UI متفاوت مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که این ترفند تنها در هنگامی که از پروتکل HTTP استفاده مینماید کارساز است .برای مثال برای افرادی که دسترسی FTP دارند این ترفند پاسخ گو نخواهد بود.همچنین فایل های شخصی نیز از این قضیه مستثنا هستند بدین معنا که تنها پوشه ها و فولدر ها با این روش میتوانند رمز گذاری گردند نه فایل های شخصی.البته روش ها و ترفند هایی برای رمز گذاری بر روی فایل ها نیز وجود دارند که مراحل پیاده سازی ان به این اسانی نیست و کمی پیشرفته تر میباشد و مطمئنا در این دانشنامه نمی گنجد.

در دانشنامه های بعدی در رابطه با روش های پیشرفته تر صحبت خواهیم نمود پس ما را همراهی بفرمایید …

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *