ثبت سایت و وبلاگ در الکسا

بسیاری از مالکان وب سایتها علاقه دارند سایتشان را در سایت الکسا (Alexa) ثبت کنند. منظور از ثبت سایت تأیید مالکیت شما بر سایت در الکسا است. نکته اولی که کاربران باید در نظر داشته باشند این است که ثبت رایگان سایت در الکسا تأثیری در رتبه سایتشان ندارد. اما فایده ای که این کار دارد پیگیری ساده تر آمار و روندهای بازدید کاربران از سایتهایتان است. الکسا مقداری اطلاعات مفید در مورد کلمه هایی که به سایت شما ورودی می دهند و مبدأ بازدیدهای سایتتان در اختیارتان می گذارد. همچنین با ثبت نام در الکسا می توانید مشخصاتی را که الکسا در مورد سایتتان نمایش می دهد ویرایش کنید.

برای ثبت سایت در الکسا که اصطلاحاً به آن claim کردن سایت می گویند به سایت الکسا بروید.

۱- اگر قبلاً در الکسا ثبت نام کرده اید وارد (sign in) اکانتتان شوید. اگر در الکسا حساب کاربری ندارید یک اکانت جدید (Create new account) ایجاد کنید. می توانید هم به جای ساخت اکانت جداگانه فیسبوکتان را به الکسا متصل کنید. الکسا یک ایمیل تأییدیه با موضوع «Your Alexa Account» به آدرس ایمیلتان می فرستد. بر روی لینک موجود در ایمیل کلیک کنید و ثبت نامتان را تکمیل کنید.

Alexa-1-Create-an-Account-R

۲- وارد الکسا که شدید به تب Home بروید و در کادر مربوط (Enter a site) نام سایتتان را بزنید و Go کنید.

Alexa-2-Enter-Your-Site-R

۳- صفحه نتایج باز شده آمارهایی را که الکسا به رایگان درباره سایتتان در اختیارتان می گذارد نشان می دهد. در پایین صفحه بر روی دکمه «Edit site info» کلیک کنید.

Alexa-3-Edit-Site-Info-R

۴- پنجره ای باز می شود که به شما اجازه می دهد سایت را claim کنید. بر روی «Claim This Site» کلیک کنید.

Alexa-4-Claim-Your-Site-R

در این مرحله الکسا سه روش برای تأیید مالکیت شما بر دامنه پیشنهاد می کند. برای کاربران رایگان تنها روشهای اول و دوم قابل استفاده است.

روش نخست: روی عدد یک کلیک کنید و فایل را دانلود کنید. این روش از شما می خواهد این فایل html را مستقیماً در پوشه اصلی سایتتان (public_html یا www در سرورهای لینوکسی و wwwroot در سرورهای ویندوز) آپلود کنید. این کار را که کردید در الکسا مالکیت خود را با کلیک بر روی دکمه «Verify the file on your site» تأیید (verify) کنید.

Alexa-5-Verify-the-File-R

روش دوم: روی عدد دو کلیک و کد تأییدیه (verification) ارایه شده را کپی کنید و به بخش <head> فایل صفحه اصلی سایتتان اضافه کنید. پس از ذخیره تغییرات در سایتتان بر روی دکمه «Verify my ID» کلیک کنید.

Alexa-6-Verify-my-ID-R

۵- اگر پیغام موفقیت دریافت کردید claim کردن سایت تمام است. می توانید با کلیک بر روی دکمه «Continue» مشخصات کلی (overveiw) را که الکسا در تولبارش برای سایت شما نمایش می دهد ویرایش کنید.

تأیید وبلاگهای رایگان در الکسا

اگر سرویس وبلاگدهی شما امکان تأیید وبلاگ در وبسمتر تولز گوگل (Google Webmaster Tools) یا Webmaster Center بینگ مایکروسافت را دارد یا امکان ویرایش کد تمپلیت را به شما می دهد از روش دوم در بالا استفاده کنید. کد متا تگ تأییدیه را رد کادر تأیید وبمستر تولز گوگل یا وبمستر سنتر بینگ یا سرویسهای مشابه یا در بخش <head> تمپلیت وبلاگتان پیست و تغییرات را ذخیره کنید. حالا در الکسا بر روی «Verify my ID» کلیک کنید و مالکیت وبلاگتان را تأیید کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *